Sunday, 13 April 2014

CHICKEN SALSA PESTO PASTA

As a student, and as a general lover of good food I've wanted to start embracing more well cooked home foods, at a easy price and quick to cook too! I'm going to the gym more often and want something that isn't a McDonalds to counteract it all. I don't go to the gym to lose weight but I would like to keep on top of good home cooked foods for sure. I know its not the norm to have recipes on The Beauty Type but hopefully will be a regular occurrence as I'm sure many students follow me and some will be starting in September and want to know some quick fire meals!


I had a rummage in my cupboard and fridge and only needed five ingredients,  Chicken, This can be any sort you like, I used some drumsticks and pulled the meat off once cooked. Tomato Sauce/ Salsa I had lots of salsa sachets left from taco boxes that I never end up using, so this was a great way to use them up. Tomatoes, Pesto and Pasta. Pesto is a great investment, it adds a flavour to items with minimal effort and costs very little considering how much you use each meal.


Recipe: I cooked the chicken in the oven for 30 minutes and whilst that was reaching the time, I heated up a pan, and added tomatoes to the pan. I also started the pasta which I like quite soft. By the time the tomatoes were sizzling away, I then bought the chicken out of the oven, took all the meat off it, added that to the tomatoes, then finished with pesto, mixing that around. I only used half a teaspoon of pesto and this was plenty. So a whole teaspoon if cooking for two people and so on. Finally I added some salsa sauce and let this cook off.

Drained the pasta, added to bowl, put the meat and sauce on top and enjoyed! A very quick meal to make and tastes super sophisticated, I felt like I could work in Prezzo's (totally shouldnt and cant) but it was a nice change from simple pasta sauces. Pasta has made me feel bloated often but I feel the pesto had stopped that feeling as it gives it a spice. This meal probably only costed around £1 to make with all the ingredients, affordable too!


What do you think? Let me know if you try it or if you have any recipes to share for a fellow student

Blog Design by Get Polished